Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak prawidłowo zakładać łańcuchy śniegowe?
Jak prawidłowo zakładać łańcuchy śniegowe?

W momencie poruszania się pojazdem mechanicznym po śniegu i lodzie, zwłaszcza na terenach podgórskich konieczne jest korzystanie z zestawu łańcuchów śniegowych. Choć nie są one skomplikowanym urządzeniem, wielu kierowców obawia się samej czynności zakładania ich — niepotrzebnie. Dziś postaramy się odczarować jazdę zimową autem z łańcuchami na kołach.

Jakie łańcuchy śniegowe kupić?

Łańcuchy śniegowe produkowane są w różnych standardach wykończenia, rozmiarze, czy też przeznaczeniu. Chcąc wydać pieniądze raz a dobrze, dobrze jest zastanowić się, na jakie warunki drogowe potrzebne nam będą łańcuchy. Inne bowiem obowiązują w Polsce, a inne za granicą. Dobrze dobrane łańcuchy będą zgodne z zaleceniami zawartymi przez producenta w instrukcji pojazdu. Jest to o tyle istotne, że zbyt grube oczka uszkodzić mogą nadkola, zawieszenie czy też system ABS, ESP. Mimo że statystycznie poleca się oczka w rozmiarze 12 mm, może się okazać, że konieczne będą te 9 mm.

Jak założyć łańcuchy na koła?

Zakładanie łańcuchów warto przećwiczyć przed wyjazdem, żeby bez stresów zapoznać się z tematem. W pierwszej kolejności należy “rozłożyć” łańcuchy i ułożyć tak, by środek linki znalazł się po wewnętrznej stronie koła. Te muszą być półkolem skierowane na zewnątrz. Na przedniej górnej części koła należy połączyć zaczepy umiejscowione na końcach linki, a następnie tak spiętą konstrukcję nasunąć na wewnętrzną część opony. Teraz przystępujemy do składania zewnętrznych łańcuchów i przeciągnięcia łańcucha napinającego przez bloczki. Trzeba pamiętać o naciągnięciu go i połączenia końcówki łańcucha napinającego tak, by całość była naprężona. Pora na jazdę próbną, podczas której ocenia się naciąg łańcucha na koło i dokonuje ewentualnych korekt. Jeśli czynności te wydają się trudne, dobrym rozwiązaniem mogą być łańcuchy z centralną, metalową belką wyposażoną w stopkę. Po naciśnięciu jej łańcuch sam się odpowiednio oplata i naciąga, a cały proces trwa kilkanaście sekund.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl